Evlilik Obeziteyi Arttırıyor!

0
113
evlilikte-oboziteyi-arttırıyor

17 bin 812 kişi üzerinden yapılan araştırmaya göre toplumun yüzde 44’ü obez. Kadınlarda obezite görülme rizikosu erkeklere oranla 1.9 kat, evlilerde ise bekarlara oranla 1.5 kat fazla!

Türkiye Aile Hekimliği Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (ARGEV), obeziteyle alakalı yapılan araştırmanın neticelerini Antalya’da tertip eden Aile Hekimleri kurultayı’nde izah etti.

Gazete Habertürk’ten Soner Özcan’ın haberine göre; 17 bin 812 kişi üzerinden yapılan araştırmaya göre toplumun yüzde 44’ü obez. Kadınlarda obezite görülme rizikosu erkeklere oranla 1.9 kat, evlilerde ise bekarlara oranla 1.5 kat fazla. Diğer bir ifadeyle 3 evliden 2’si obezite meselesi yaşıyor. izdivaç ettikten sonra kilo almada düzenli hayata geçişin tesirli olduğunu belirten Dr. Tolunay Demirdamar, “erkekler izdivaç ettikten sonra çoğunlukla hareketsizlik ve balanssız beslenmeden kadınlar ise gebelik sürecinde aldığı kiloları verememesinden dolayı kilo alıyor. Ne yazık ki kültürümüzde tabaklara yemeği çok koyma ve tabakta kalanı kesinlikle bitirme alışkanlığı var” diye konuştu. Araştırmaya göre sigara içenlerde obetize görülme sıklığı 1.2 kat daha fazla. Neticenin “kilo alırım diye sigarayı bırakmak istemiyorum” tezini çürüttüğü belirtildi.

HAREKETSİZ HAYATA ALIŞTIK

Obezitenin ehemmiyetli bir halk sıhhati meselesi olduğunu belirten ARGEV Başkanı Dr. Murat Girginer şunları söyledi: “Obezite bir hayli hastalığın da sebebi. Çocuklarda da obezite oranı gittikçe artıyor. Rehabilitasyon yolu çok kolay; düzenli beslenmek ve hareket etmek. Hareketsiz hayata o kadar alıştık ki marketin kapısına kadar arabayla gidiyoruz. Otoparkta yürümemek için girişe en yakın yere park yapıyoruz. bu alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor.”

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin