Dolandırıcıların Yeni Adresi Kargo Paketleri

0
119
Kargo-dolandiricilarina-dikkat

Dolandırıcılar resmi evrak isimiyle getirdikleri kargodan yüksek tutarlarda kargo fiyatı alarak insanları kandırmaya çalışıyor. Alınan zarf açıldığında ise içinden bilgilendirme evrakları çıkıyor.

Dolandırıcılar yeni metotlarla kandırmaya devam ediyor. Yurttaşlar her geçen gün yeni bir tuzağın kurbanı oluyor. Son günlerde sıkça rastlanan idarenin başında ise kargo şirketleri ile eriştirilen gönderiler bulunuyor.

“TELEFON ÇALMIYOR DAHİ…”

Karar gazetesinden Güven Adalı’nın haberine göre, İstanbul’da özel bir şirkette çalışan Suat İ. geçtiğimiz hafta kendisinin yerine bir kargo geldiğini söyledi. Gelen kargonun üzerinde “Bankalar Hakem Kurulu Bilgilendirme Evrakları” yazdığını ve bilgilendirme sebebiyle endişelendiğini belirten Suat İ., “Kargo fiyat alıcılı geldi ve 79 TL istediler” diye konuştu. Faturanın bir dosya için çok yüksek olduğunu fakat resmi evrak olduğu için kabul ettiğini ifade eden Suat İ., “Zarfı açıp kağıtları incelediğimde bunların internette de kolayca bulunabilen, bilgilendirme metinleri olduğunu gördüm. Bana kargoyu gönderen firmanın numarasını aradığımda ise telefon çalmıyor dahi” dedi. Aynı gazeteye konuşan bir kargo acentesi ise yaşananları şu sözlerle izah etti: “Sektörümüzde ne yazık ki kimi acenteler gönderiden yüzde 50 kazanç sağladıkları için bu tür yollara müracaat edebiliyorlar.”

3 UYARIYA DİKKAT

Mağduriyetleri önlemek için uzmanların 3 tavsiyesi bulunuyor: 1- Tanımadığınız kişilerden gelen kargoları ücreti gönderen ödese bile teslim almayın. 2-Kargoyu kabul edecekseniz gönderici ile iletişime geçmeyi deneyin. Gerekirse kargo şirketiniz üzerinden bağlantı kurmaya çalışın. 3-Ücret alıcılı dosya gönderilerinde VIP değilse faturanın 25 TL’yi geçmesi olanaksız.

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin