Kandilin Yeni Adı ‘Mevlid-i Nebi’

0
103
mevlid-i-kandil

Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik farklığı ile “Mübarek Doğum” haftasının isimi “Mevlid-i Nebi” olarak değiştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yönetmelik farklığı ile “Mübarek Doğum” haftasının ismini “Mevlid-i Nebi” olarak değiştirdi. Haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim’e göre rebiülevvel ayının 12’nci günü olması kararlaştırıldı.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

“Mübarek Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutlama Yönetmeliğinde Farklık Yapılmasına Konusunda Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TARİHİ DE BELLİ

Buna göre, yönetmelikte yer alan “Mübarek Doğum” ibareleri “Mevlid-i Nebi” şeklinde değiştirildi. Aynı yönetmelik farklığında, her sene 14-20 Nisan tarihlerinde kutlanan haftanın başlangıç tarihi Hicri Takvim’e göre 12 Rebiülevvel olarak kabul edildi.

DİYANET ETKİNLİKLER TERTİP EDECEK

Bu kapsamda, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez örgütü, Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası faaliyetleri çerçevesinde, İslam dininin itikat, iman ve ahlak konularında toplumun tüm kesimlerini aydınlatıcı faaliyetler gerçekleştirerek, haftalara ait sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunacak, sempozyum, konferans, oturum ve buna benzer etkinlikler tertip edecek.

Ayrı olarak komisyon kararı doğrultusunda, bu haftalar münasebetiyle Kur’an kursları talebeleri ve din görevlileri arasında mesleksel ve kültürel alanda tertip edecek yarışmalarla alakalı usul ve asallar belirlenerek, merkez, taşra ve ülke dışında tertip eden konferans, oturum, sempozyum, forum ve diğer etkinlikler Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinden duyurulacak.

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin