Kış Lastiği Uygulaması Yarın Başlıyor

0
55
zorunlu-kis-lastigi-uygulamasi-basliyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 aralıkta resmen başlayacak.  Kış lastiği için vakit tükenmeye başladı.

Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Karayolları Trafik Yasayı gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, şehirlerin hava ve abuhava koşullarına göre sene belirli dönemi için mecburi tutulacak. Mevzubahis yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hudut kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

Kaideye uymayan araçların işletmecilerine uygulanan 625 liralık cezanın Maliye Bakanlığı tarafından izah eden yüzde 14,47’lik yine değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor.

Belirtilen yönetimsel para cezasının meblağını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Kabine yetkili olacak.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her sene 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde mecburi olarak kış lastiği kullanacak.

Ekipler, bu sene önlemsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış koşullarına uygun kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine müsaade etmeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu tabanlarda yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

“KIŞ LASTİĞİNİN ÜCRETİ 500 İLE BİN LİRA ARASINDA”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, kar yağışıyla kış mevsiminin kendini göstermeye başladığını belirterek, yurttaşların kış lastiklerini bir an önce taktırmalarını önerdi.

Trafik kazalarına sebebiyet veren unsurların başında lastiklerin geldiğini vurgulayan Erkoç, “Kış aylarındaki trafik kazaları da çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerden kaynaklanır. Mevsimine göre yaz ve kış lastiği kullanmak lastiklerinizin kilometre performansını da artırır.” diye konuştu.

Erkoç, 500 lira ile bin lira arasında satılan kış lastiklerinin imalat tarihlerine de bakılması gerektiğini bildirdi.

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin