Pirinç Patlakları Sağlığı Tehdit Ediyor

0
58
pirinc-patlaklari-tehlikeli

Sağlığı ciddi manada tetiklediği kanser ve böbrek hastalıklarını beraberinde getirdiği ortaya çıktı. İçinde barındırdığı Arsenik, Akrilamid ve Kadmiyum maddeleri kemik hastalıklarına kadar ciddi sıhhat meselelerinin yaşanmasına kapı aralıyor.

pirinc-patlaklari-tehlikeli-1

Çok tüketilmesi halinde Akrilamid maddesi kanser hastalığına davetiye çıkarıyor ayrı olarak bu maddenin bir hayli gıda da bulunduğu uzmanlar tarafından belirtildi.

pirinc-patlaklari-tehlikeli-2

BEBEKLERDE ZARARI BÜYÜK

Queen’s Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışma gıdadaki arsenik tehlikesini gözler önüne serdi.

Sütle beslenen bebeklerde tehlikeli düzeylerde organik olmayan arseniğe rastlandı.

GELİŞİM VE ZEKAYI ETKİLİYOR

Araştırma kuruluna başkanlık eden Prof. Andy Meharg, “Arsenik bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından yalnızca birkaçı. Araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün destur verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” dedi.

BİR YILDIR TEDBİR ALINMADI

Avrupa Komisyonu, Ocak 2016’da, bir hayli çocuğun tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki en yüksek organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımlamıştı. Ancak Prof. Meharg ve ekibi bu adıma karşın pirinç içeren atıştırmalıkların daha güvenli hale gelmediğini izah etti. Bilim insanlarına göre, Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişmedi.

 

 

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin