Trafik Kazalarında Yeni Mobil Dönem

0
52
Trafik Kazalarında Yeni Mobil Dönem

Trafikte yaşanan kazaların hemen peşinden doldurulan kaza tespit tutanakları artık tarihe karışıyor. Yeni tertip etmeye göre kaza tutanakları akıllı telefonlarla tutulacak. İşte ayrıntılar…

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, trafik kazalarında tutulan kaza tutanaklarına yönelik yeni bir uygulamanın ilanını yaptı. Sigorta Bilgi ve Himaye Merkezi’nin geliştirdiği sistem üzerinde kağıt form doldurularak tutulan keza tespit tutanakları Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge uyarınca artık akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor.

mobil-kaza

Dünyada bu alanda geliştirilen “ilk uygulama” olma özelliği taşıyan mobil kaza tutanağı uygulaması ile kağıt form ve kalem kullanmadan akıllı telefonlarından hızlıca kaza tutanağı girişi yapılabiliyor.

mobil-kaza-1

Bu uygulama sayesinde kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azalması amaçlanıyor. Sigortalılar için bir hayli avantaja sahip olan tutanağı doldurmak için taraflardan birinde bir akıllı telefon bulunması yeterli. Tüm işlemler tüm taraflar için tek akıllı telefon ile yapılabiliyor.

mobil-kaza-2

Mobil kaza tutanağının akıllı telefondan doldurulmasından sonra tüm işlemler elektronik ortamdan izleyor. Uygulama üzerinden araç plakası ve T.C. kimlik numarasının girilmesi ile birçok bilgi otomatik olarak dolduruluyor.

mobil-kaza-3

Bu uygulama ile beraber; hızlı ve kolay kaza tutanak girişinin sağlanması, kaza sonrası trafik yoğunluğunun azalması, uygulamadaki yönlendirmeler ile tutanak girişindeki hata oranının azaltılması, kaza sonrası işlemlerin sonuçlanma müddetinin azalması, kare kod uygulaması ile poliçe bilgilerine hızlı ulaşımın sağlanması, kağıt form taşınmasına gerek kalmaması, kazaya kapı aralayan yerlerin hızlı ve net tespitinin yapılması, kaza hatıranda bilgilerin sigorta şirketlerine iletilmesinin amaçlandığı bildirildi.

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin