TRT EMEKÇİSİ TAHİR ORHAN TRT ANILARINI KİTAPLAŞTIRDI

0
200
tahırorhan

GAZETECİ TAHİR ORHAN, TRT HATIRALARINI KİTAPLAŞTIRDI

TRT TRT OLALI BÖYLE KİTAP GÖRMEDİK
Tahir Orhan’ı ilk kez 3 temmuz 2017’de TRT’de Staj yaparken tanıdığım değerli büyüğüm,bilgilerini,birikimlerini her zaman bize aktaran ve bizi yönlendiren,çekinmeden aradığım her zaman herkesin yanında durmayı seven bir hocanın öğrencisiyim,Böylesine Başarılı bir TRT emekçisinin öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum.Bende kendisini örnek alarak gazetecilik ve televizyonculuk hayatıma başladım.TRT TRT Olalı kitabından öyle çok şeyler öğrendim ki artık bu kitap benim yol haritam.Kitabın İmza günleri başladı,dün yani 13 şubatta Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde İmza günü vardı ve Kitaba ve Yazar Tahir Orhan’a ilgi yoğundu.

KİTAP TAM BİR TRT BELLEĞİ
Tahir Orhan’ın 21 Mayıs 1986 yılında başlayan ve dolu dolu geçen TRT Macerası, 17 Ağustos 2018 tarihinde emekli olmasıyla son buldu. Orhan, 32 yıl içinde çok hatıra, sayısız dostluk biriktirdi. Bu değerli birikimini yazdığı “TRT TRT OLALI” isimli kitabında topladı. Sağ olsun imzalayarak şahsıma gönderdiği kitabın giriş yazısına ve içindekilere bakar bakmaz okumakta olduğum diğer kitapları öteleyerek bu hatıralara yolculuk etmeye başladım. Kitap özellikle Trabzon olmak üzere Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Artvin, Gümüşhane ve hatta Bayburt gibi tüm Karadeniz’in yakın tarihi, basın tarihi hatta siyaset ve spor tarihi için büyük bir derya, büyük bir kaynak eser özelliği taşıyor. Çok bildiğimiz, tanıdığımız isimler kitapta yer alıyor. Basında duyduğumuz, haber olarak izlediğimiz olayların perde arkasını öğrenmiş oluyoruz kitapta…

EDEBİYATA İLGİSİ ÇOCUK YAŞTA BAŞLADI
Kitabın giriş bölümünde Tahir Orhan edebiyata ilgisini kitabın oluş hikâyesini şöyle anlatıyor: Edebiyata ilgim ilkokul sıralarında başladı. Ortaokul, lise, ardından Ankara Üniversitesi DiI ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, bu sahaya bodoslama dalmam için iyi bir fırsat sundu bana. Bu ilk kitap, benim TRT’deki anılarımdan oluşacaktı. Çok da güzel şeyler sunmayı bekliyordum ancak son zamanlarda anıları gölgede bırakacak çok önemli şeyler oldu TRT’de. Onları da bu sayfalarda bulacaksınız.
TRT HAKKINA ÖNEMLİ BİLGİLER
Önce ilk bölüme koymayı düşündüğüm ama sonradan akıcılığı bozar düşüncesiyle ikinci bölümde sizlere sunmaya çalıştığım bilgiler, TRT ile ilgilenenler için bir belge mahiyetindedir. İletişim Fakültesi, Yüksek Okulları ve hatta İletişim Liseleri öğrencileri gazeteciler, yazarlar ve yarım yüzyıllık bir kurumu merak edenlerin yararlanabileceği önemli bilgiler var burada… Bir de tabi, normal sıralamada 6 tane olması gerekirken tam 11 genel müdür değişti bu kurumda; işte bunların hikâyelerini de benim anılarım arasında karışık bir şekilde bulabileceksiniz.

KALEMİNİN UÇU BİR ÇOKLARINA DEĞDİ

Şu unutulmamalıdır; bu kitapta kendimi yazıyorum. Takdir edersiniz ki, dünya benim etrafımda dönmüyor. Kendimi yazarken, kalemimin ucu başkalarına da değecektir ve değdi de… Bu yüzden kimseler bana kızmasın. Bir şekilde dokunduğum insanlara hakkımı helal ettim çoktan. Ancak, enaniyetle üzenler, bir süre daha bekleyecek.

BİR HABER KAMERAMANIN ANILARI

Bu kitabın ismi “Bir Haber Kameramanının Anıları” iken neden “TRT TRT OLALI oldu? Bir kere, İkincisi daha iddialı bir isim, aynı zamanda da daha anlamlı. Önce sadece anılarımı kaleme almaya başlamışken, o kadar çok şey oldu ki TRT’de, isim değiştirmek de kaçınılmaz oldu. Bu kitap, bazılarına göre taşra sayılsa da bize göre önemli bir kent olan ama yine merkeze uzaklığı da bir gerçek olan Trabzon’dan görebildiklerimden ibarettir. Tabi ki suyun başında olsaydım, her gün TRT koridorlarında neler görecektim neler. Fakat yine de çok şey gördüm. Çok gezdim çünkü… Gezen çakal yatan kurttan iyidir ya hani, ben de öyleyim işte.

TAHİR ORHAN KİMDİR?
1958 yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Kalkandere ilçesine bağlı Çağlayan köyünde, Ortaokulu Kalkandere’de, Liseyi Rize’de okudu. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinden mezun oldu. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden de “Pedagoji Diploması” aldı. TRT’nin açtığı bir dizi sınavı kazanarak, 1986 yılında Trabzon Bölge Müdürlüğü’nde Kameraman olarak göreve başladı. Çeşitli gazete ve dergilerle, İnternet sitelerinde 25 yılı aşkın süredir yazılar yazıyor. Üç dönem Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yaptı. 2014 yılında Gazeteciler Cemiyetinin projesi olan “Trabzon Basın Tarihi Belgeselini” hazırladı. Üç bölüm halinde, toplam 80 dakikalık belgeselde, 149 yıllık Trabzon Basını anlatılıyor. Türkiye’de hiçbir Gazeteciler Cemiyetinin henüz böyle bir çalışması yok. Ayrıca Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı için, kısa metrajlı “Organik Tarım” filmini çekti. Gazeteciler Cemiyeti yöneticiliği sırasında birçok önemli projeyi hayata geçirdi. Türkiye Spor Yazarları Derneği Trabzon Şubesi’nde üç dönem yöneticilik yaptı. Halen bu derneğin Başkan Yardımcılığını yürütüyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının ihale ettiği “Gezdikçe Gördükçe” adlı altı ili kapsayan filmin denetmenliğini üstlendi. Son 15 yıldır TRT’de Muhabirlik ve Editörlük görevini yürütüyor. Bu görevi sırasında yirmi civarında “Hayat Akarken” adlı Haber Program hazırlayıp sundu. Yüzlerce kez TRT ekranlarında canlı yayınlar çıktı. Üç yıldan beri Karadeniz Teknik Üniversitesi (şimdi Trabzon Üniversitesi) İletişim Fakültesinde dersler veriyor. Yine bazı Üniversitelerde kariyer sohbetleri yapıyor ve panellere konuşmacı olarak katılıyor. 17 Ağustos 2018 tarihinde TRT’den emekliye ayrıldı. Evli ve 2 kız, bir erkek çocuğu olan Tahir Orhan, Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir.

CEVAP VERİN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin